Sauny

Podobně jako u pergol a altánů, i u saun a možná že dvojnásob platí, že veškeré materiály, ze kterých jsou vyrobeny jsou jakostní a udávají tak vysoký standard finálního výrobku. Nabízím tři základní koncepce saun.

Saunová kabina (kabinová sauna)

Sauna je vyrobena dílensky dopředu jako jednotlivé panely (stěny, strop) a ty jsou následně kompletovány do volného prostoru, ke zdi či do rohu místnosti přímo u zákazníka. Výhodou této varianty je rychlost montáže a relativní čistota při montáži (vhodné i do již zařízených interiérů).

Vestavná sauna

Tato sauna je montována do předem připravených vyzděných prostor a její kompletní výroba probíhá na místě. Tato sauna je buď zcela integrována do předem vyzděné místnosti, nebo jen zčásti. Výhodou této varianty je naprosto dokonalé zaintegrování do prostor, relativně neomezené možnosti velikosti sauny.

Saunový domek

Ve své podstatě se jedná buď o saunovou kabinu konstrukčně upravenou pro použití ve venkovních prostorech a zastřešenou, nebo o malé roubené či srubové stavby. V podstatě se dá říct, že se jedná o klasickou saunu odrážející její historii a krom své funkce a podstaty přináší i jakýsi designový prvek do zahrady či okolí domu. Vhodnou variantou je pak zejména tam, kde již montáž do interiéru není možná.
 


Ať už se jedná o kteroukoliv z výše uvedených koncepcí nebo typů saun, obecně platí, že sauny se v dnešní době dělají z nepřeberného množství druhů a typů materiálů, z nichž pochopitelně v duchu filozofie sauny převládají přírodní dřevěné materiály. Není ale nijak neobvyklé, že saunu tvoří prosklené panely ať už z malé části, nebo z její valné většiny. Kombinace materiálů a jejich použití je dnes více či méně trendovou a designovou záležitostí a pochopitelně odráží i styl stavby či okolí, kde je sauna umístěna.

Vnitřní obklad stěn

Jak už bylo řečeno, obklad stěn sauny tvoří takřka bezvýhradně dřevo. Mezi nejpoužívanější se řadí Kanadská borovice - Hemlock, Cedr, Osika, Olše a hlavně Severský smrk. Tyto dřevěné materiály je možné ještě dodatečně upravovovat a to např. pařením (Thermo), což dřevu dodává jiný vzhled (barvu), ale i odolnost. Oblíbené je i vyčesávání (drásání), které mění pohledovou povrchovou hrubost dřeva a vyzdvihuje jeho strukturu. Pochopitelně lze kombinovat obojí (paření + drásání).

Interiér sauny

Interiér sauny může být tvořen s trochou nadsázky čímkoliv a vyrobit se dá také téměř cokoliv. Vše má ale své pravidla a tak je sauna vybavena z 90% jen funkčními částmi a doplňky (lavice, sedáky, podhlavníky, apod.) a 10 zbylých procent tvoří designové doplňky (osvětlení, odkládací prostory, apod.) I zde je možné použít širší škálu dřevin, ale nejvíce se prvky interiéru vyrábí z Africké vrby - Abachi.

Vnější obklad

V podstatě platí totéž co u vnitřního obkladu, dnes již ale dominuijí trhu se saunami čistě trendové záležitosti a tak obklad může zčásti nebo zcela tvořit i ryze alternativní materiál, jako jsou různé kovolamináty, plasty, apod. Protože vnější část sauny netvoří její funkční část, lze říci, že může být tvořen prakticky z čehokoliv.

Vytápění

To co dělá saunu saunou je teplo a pro vytápění sauny se bezvýhradně používají kamna a to buď elektrická nebo na dřevo. Dnes se 98% saun vybavuje kamny elektrickými, doplněnými regulací, což zvyšuje luxusnost obsluhy, přesnou teplotu, nenáročnost na obsluhu, atd. Regulace může být umístěna uvnitř nebo vně sauny, není dnes již vyjímkou dálkové ovládání.

Doplňky

Nedílnou součástí sauny je dnes osvětlení a klade se na něj i velký důraz. Světla v sauně totiž dnes mohou být klasické, diody, diodové pásky, skelná vlákna, zářivky, apod. Všechny varianty pak v různých barvách nebo dokonce měnící tón barvy. Osvětlení přispívá k k atmosféře, kterou má sauna navozovat a doplňuje či uceluje tak celkovou myšlenku a filosofii saunování. K tomu mohou ostatně dopomoci i další prvky, zmíním např. integrované reproduktory pro příjemnou a uklidňující hudbu, různé kamenné obklady či bloky z kamenné soli, atd., atd.

více v sekci Fotogalerie

Cena sauny

Cena za výrobu a dodávku sauny je velice individuální záležitostí. Ovlivňuje jí nejen velikost, typ, výběr materálů, ale i výběr typu a značek kamen, regulace, doplňků a spousty dalších komodit, které určují výslednou cenu. I když na internetu naleznete jistě celou plejádu prodejců, kteří mají ve svém sortimentu hotové sauny a nápisy v reklamě hlásají "stačí postavit na zem a můžete se saunovat", je jistě dobré si uvědomit, že saunování je část životního stylu a sauna je část domácnosti a vás samotných. V tomto duch je k pořízení sauny k celé zaáležitosti nutno přistupovat a sauna, kterou domů pořídíte by měla odrážet´všechny vaše požadavky na prostor, počet lidí, kteří se budou saunovat, četnost saunování, atd. atd. Po zjištění všech těchto "indícií" a požadavků je možné vcelku přesně kalkulovat konečnou cenu včetně montáže a odborného poradenství, zapojení, zaškolení a záručního i pozáručního servisu. Pořízení sauny by mělo být stejně tak pohodové jako její provozování, aby byla do posledního písmene naplněna původní myšlenka saunování.

Výslednou cenu zasílám v elektronické podobě ve formě cenové nabídky, popř. telefonicky nebo osobně.

oslovila vás moje nabídka, neváhejte mne kontaktovat

pište na email altanyjh@email.cz nebo volejte na mobilní číslo 722 163 978

Něco z historie sauny a saunování

Údajně první nedoložené zmínky o sauně přinesl člen poselstva kalifa al-Hakama Ibráhím ibn Jákúb okolo roku 965. První písemné zmínky o saunách či saunování pochází již z 11. a 12. století. Skutečně zmapované zmínky o saunách obecně datujeme cca od 16. století. Sauna je finské slovo, které označovalo malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Sauna je ve Finsku neodmyslitelnou součástí národní kultury. Finové považují saunu jako běžné zařízení bytu zabudované do jádra vedle koupelny dobu nebo i několikapodlažních domů. Saunu ovšem ve Finsku nalezneme i v chatách, které jsou tolik oblíbené u tamních jezer. Finové jsou na saunách tak závislí, že je nalezneme i v jejich karavanech a dokonce i v podobě přívěsu z auto. Přesto i ve Finsku nalezneme veřejné sauny. Veřejné i domácí saunování se tak postupně rozšířilo do celé Evropy a zdomácnělo takřka po celém světě.

Sunování obecně

Saunování jak již bylo zmíněno sahá hluboko do naší historie. Filozofie saunování odráží touhu člověka po zdraví a kráse. Zdravý životní styl je dnes velice důležitou součástí života člověka a sauna nabízí tzv. vše v jednom. Podstata saunování tkví v jednoduchém, avšak dokonalém principu. Interiér sauny se ohřeje na teplotu 80 - 90°C (děti raději méně) a samotné saunování probíhá cca 10 - 15 minut. Dojde tak ke krátkodobému přehřátí organismu. Tělo, které se potí, vylučuje na povrch kůže nežádoucí a škodlivé látky obsažené v těle, čímž dochází k čištění pleti, kůže a posilování organismu jako celku.

Krom již zmíněného dochází vlivem přehřátí organismu k jevu, kdy si tělo díky vysoké teplotě myslí, že bylo napadeno virem (angína, chřipka, ...), jejichž přítomnost je běžně zvýšenou teplotou doprovázena. Díky této teplotě tělo začne produkovat v rámci obranyschopnosti protilátky, které tělo a celkový organismus proti běžným virům bezpečně chrání. Po cca 10 - 15 minutách v sauně je třeba tělo ochladit. Buď poléváním ledové vody z vědra nebo koupelí v bazénku. Před koupelí v bazénku je možné opláchnout tělo nejprve ve sprše, čímž zabráníme vyplavování nečistot a potu z povrchu těla do vody bazénku.

Po krátkém odpočinku se doporučuje tento proces opakovat cca ještě 2x a samotné saunování pak cca 2 x týdně.

 
 
         

ÚVOD   |   úvodní stránka webu

ALTÁNY A PERGOLY   |   stručný popis

SAUNY   |   něco z historie, stručný popis

FOTOGALERIE   |   ukázky realizací

NÁVRHY   |   ukázky skic a návrhů realizací

KONTAKTY   |   kontaktní informace

 

©  2013 Jiří Henzl - ALTÁNY JH - www.altanyjh.cz
©  2013 Pavel Štěpina - webauthor, webdesign

Všechna práva vyhrazena. Kopírování či jiné neautorizované používání textů, obrázků, grafiky a jiného obsahu tohoto webu, je bez výslovného souhlasu jeho autora zakázáno.

 

TOPlist